هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا با توجه به سبک زندگی، عادات و خصوصاً شهری که در آن زندگی می‌کنید متفاوت است اما به صورت کلی بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه متغیر است. به عنوان مثال هزینه زندگی (اجاره، خوراک، پوشاک، رفت و آمد و …) در میلان که گران‌ترین شهر ایتالیا است حداقل ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است اما این هزینه‌ها در شهر‌هایی مثل تورین، ناپلی، بولونیا، فلورانس و … به۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه می‌رسد.
البته شرایط تحصیل در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار مناسب‌تر است زیرا دانشجویان امکان استفاده از بورسیه استانی و بن‌های دانشجویی برای غذا و خوابگاه را دارند و با استفاده از این کمک ‌هزینه‌های دانشجویی می‌توانند هزینه‌های خود را کاهش دهند و زندگی و تحصیل رایگان را در ایتالیا تجربه کنند.
سهم بزرگی در بهترین خلاقیت‌های بشریت دارد. از دنیای غذا، مد و هنر تا تاریخ غنی این کشور همگی می‌توانند گواه این امر باشند. در ادامه به …. از این خلاقیت‌ها که ایتالیا را از سایر کشور‌ها متفاوت می کند می‌اندازیم.

کار در ایتالیا در هنگام تحصیل

اگر دوست دارید در کنار تحصیل درایتالیا کسب درآمد کنید و خود را برای بازار کار آینده رشته‌ی خود آماده کنید کار دانشجویی می‌تواند به شما کمک کند.دانشجویان می‌توانند در زمان تحصیل تا ۲۰ ساعت در هفته و در تعطیلات تا ۴۰ ساعت در هفته به کار مشغول باشند.

زمانی که به عنوان یک دانشجو مشغول به کار هستید باید بدانید که نمی‌توانید به عنوان یک کارفرما کاری راه بیندازید و یا استارت آپی داشته باشید و ساعات کاری مجاز ۱۰۴۰ ساعت در سال است.

در ادامه برخی از مشاغل مناسب دانشجویان در ایتالیا را معرفی کرده ایم:

  •  تدریس زبان انگلیسی
  • کار در رستوران‌ها، کافه‌ها، بارها و سوپرمارکت‌ها (لازم است کمی تسلط به زبان ایتالیایی داشته باشید)
  • کار به عنوان یک فریلنسر در حوزه نویسندگی و تولید محتوا
  • فریلنسری طراحی وب و برنامه‌نویسی
  • بازاریابی دیجیتال
  • طراحی گرافیک

شرایط کار در ایتالیا بعد از تحصیل

ایتالیا یکی از کشور های ارزان قیمت اروپایی برای زندگی به شمار می رود و از این رو معمولاً اکثر مشاغل در این کشور به خوبی از عهده هزینه های زندگی بر می آیند. در ایتالیا این گونه است که حداقل دستمزدی تعریف نمی شود و دستمزد کار برای هر کارمند یا کارگر بر پایه نقش و مسئولیتی که در محیط کار خود دارد، معین می شود. بر اساس قانون کار ایتالیا، یک حقوق باید نیاز های لازم برای داشتن زندگی مناسب را برطرف کند. در یک تخمین عمومی و کلی، می توان گفت متوسط حقوق کار در پایتخت ایتالیا رم حدود 1400 یورو در ماه است که این مقدار به نسبت بقیه کشور های اروپایی هم تراز ایتالیا، کم تر می باشد.

با توجه به قوانین موجود در این کشور، محدودیت خاصی برای ساعات کاری وجود ندارد ولی به طور میانگین مدت زمان کار در هر هفته 40 ساعت بوده و مقدار اضافه کار نباید بیش از 250 ساعت در سال باشد. از مهمترین مواردی که افراد برای کار در این کشور باید بدان توجه کنند، مالیات بر درآمد می باشد. به طور عمده پنج ردیف مالیاتی در ایتالیا وجود دارد که اولین ردیف، 27 درصد است. این مقدار مالیات برای افرادی است که در سال حداکثر 28 هزار یورو دریافت می کنند و آخرین ردیف مالیات هم 43 درصد بوده و برای درآمد های بیش از 75 هزار یورو در سال تعلق می گیرد.

نکته مهم این است که باید بدانید برای داشتن کار و اشتغال خوب و بلند مدت در کشور ایتالیا، تسلط نسبی بر زبان ایتالیایی ضروری است. مردم ایتالیا به نسبت سایر کشور های اروپایی کمتر تسلط بر زبان انگلیسی دارند و از طرفی هم زبان ایتالیایی زبان نسبتا آسانی می باشد و یادگیری آن در صورت ممارست و پشتکار سخت نخواهد بود.

دانشجویان خارجی که تمایل دارند بعد از اتمام تحصیلات در ایتالیا اقامت کنند و مشغول به کار شوند، باید اجازه اقامت و اجازه کار و اشتغال کسب کنند. با کسب اجازه کار در ایتالیا، اشخاص 6 تا 12 ماه فرصت کاریابی در این کشور را خواهند داشت.

وضعیت کاریابی برای افراد خارجی در برخی از شهر های ایتالیا به نسبت سایر شهر ها بهتر است که از جمله این شهر ها می توان میلان، رم، جنوا، تورین و فلورانس را نام برد. برای کاریابی در ایتالیا راه های مختلفی وجود دارد که یکی از راحت ترین آن ها استفاده از بستر سایت های کاریابی آنلاین می باشد. وب سایت های کاریابی فراوان و متعدد هستند و از این قبیل وب سایت ها می توان چند نمونه را در زیر نام برد :

  • Clicca Lavoro
  • Lavorare.net
  • TrovoLavoro.it

شرایط اخذ اقامت ایتالیا بعد از اتمام دوره تحصیل

یکی از متداول‌ ترین راه های اخذ اقامت کشور ایتالیا بعد از اتمام دوره تحصیلات، اقدام برای کار است. به این شکل که بعد از فارغ‌ التحصیلی دانشجو، با پیدا کردن شغل و استخدام، اقامت موقت کاری به او اعطا گردد که در چنین حالتی و بعد از پنج سال اقامت و کار در ایتالیا و یک سال پرداخت مالیات می تواند برای اقامت دائم اقدام نماید. شش ماه تا یک سال پس از تحصیل فرصت دارید تا شغل مورد نظرتان را پیدا کنید و با دریافت اقامت موقت کاری ایتالیا، شروع به کار کنید. اقامت کاری قابل تمدید بوده و در حالت اقامت و کار به شکل پیوسته و دائم به مدت پنج سال در این کشور، پرداخت مالیات و عدم وقوع مسائل خلاف قانون، می‌توانید برای اقامت دائم ایتالیا اقدام نمایید.

سخن پایانی

کشور ایتالیا به خاطر شرایط مساعد و مزایایی که برای تحصیل دارد مورد توجه بسیاری از دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل است. از مهم ترین مزایای تحصیل در ایتالیا می توان عضو اتحادیه اروپا بودن این کشور، هزینه های نسبتا پایین زندگی در مقایسه با سایر کشور های اروپایی، آموزش عالی مدرن و پیشرفته وبورسیه  را دانست که همگی علت علاقه مندی فراوان دانشجویان ایرانی برای تحصیل در ایتالیا را توجیه می کند. برای دانشجویان بعد از اتمام دوره تحصیلات امکان کار و دریافت اقامت وجود دارد و بسیاری از دانشجویان بعد از تمام کردن تحصیل خود به کاریابی در این کشور می پردازند و بعد از آن امکان اخذ اقامت دائم ایتالیا به عنوان یک کشور زیبا اروپایی محیا خواهد بود.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.