بورسیه تحصیلی آمریکا یا فاند یا کمک هزینه تحصیلی بودجه‌ای است که به طور انحصاری برای دانشجویان دانشگاه‌ها در حین تحصیل در این کشور در نظر گرفته می‌شود. این بودجه برای کمک به تامین بسیاری از هزینه های دانشجویان پرداخت می‌شود. کمک هزینه‌های تحصیلی را دولت‌های فدرال و ایالتی آمریکا، موسسات آموزشی، دانشگاه‌ها و سازمان‌های غیردولتی ارائه می‌دهند.
مانند بسیاری از دانشجویان سراسر دنیا که قصد تحصیل در آمریکا را دارند، بدون شک دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا دغدغه ذهنی شما هم هست. از میان همه دانشجویان بین‌المللی که هر ساله برای ادامه تحصیل به آمریکا می‌روند، تعداد زیادی از آن‌ها با دریافت فاند تحصیلی بخش زیادی از هزینه‏‌های تحصیل خود را تامین می‌کنند.

به دلیل تعداد بسیار زیاد دانشگاه‌ها در کشور آمریکا، خوشبختانه شما فرصت‌های بیشتری برای گرفتن فاند تحصیلی دارید. البته برای دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا، شرایط خاصی لازم است و شما باید شرایط مورد نیاز هر نهادی که آن را ارائه می‌دهد، داشته باشید. در ادامه مقاله توضیحات بیشتری در این زمینه داده می شود

انواع بورسیه به دو دسته ی کلی تقسیم می‌شوند:

1- بورسیه های براساس رزومه و شایستگی فرد Merit Based

Merit کلمه که به معنای شایستگی تعبیر می شود، اساس کمک هزینه فوق می باشد. این نوع بورسیه ها به دانشجویانی که از نظر علمی برتری دارند، داده می شود؛ در واقع دانشگاه های مختلف با نیم نگاهی به بودجه خود، به برترین دانشجویان خود که شرایطی عالی از نظر نمره، مقالات، شرکت در کنفرانس های معتبر، زبان انگلیسی و … داشته باشند، کمک هزینه هایی تحت عنوان بورسیه شایستگی اعطا می کنند که مشوق آنان جهت ادامه تحصیل در بالاترین سطح ممکن است

2- بورسیه های بر اساس نیاز مالی Need Based

این نوع کمک هزینه برای دانشجویانی در نظر گرفته می‌شود که نیاز به کمک مالی برای ادامه تحصیل دارند و در اکثر موارد فقط به دانشجویان مقیم خود ایالات متحده ی آمریکا تعلق می گیرد.

بیشتربورسیه های این کشور برای دانشجویان بین المللی از نوع Merit هستند.

برای گرفتن هر نوعی از فاند تحصیلی آمریکا، شما باید دارای شرایط خاصی باشید. این شرایط ممکن است از یک مقطع به مقطع دیگر و یا از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است.به طور کلی، داشتن شرایط زیر می تواند شانس شما را برای گرفتن بورسیه تحصیلی آمریکا افزایش دهد:

معدل 

یکی از فاکتورهای مهم در ارزیابی پرونده شما برای دریافت فاند تحصیلی معدل است. معمولا معدل 17 و بالاتر برای گرفتن فاند تحصیلی در مقطع لیسانس و معدل 16 و بالاتر برای گرفتن بورسیه در مقطع ارشد و دکترا مورد نیاز است.

نمره زبان

هر چقدر نمره زبان شما بالاتر باشد، تسلط شما را به زبان انگلیسی بیشتر نشان می‌دهد و به همان نسبت شانس شما را برای گرفتن فاند افزایش می‌دهد. معمولا آیلتس ۶.۵ یا تافل ۸۰ و بالاتر برای گرفتن فاند در مقطع لیسانس و آیلتس ۷ یا تافل ۹۰ و بالاتر برای گرفتن فاند در مقطع فوق لیسانس و دکترا مورد نیاز است.

نمره آزمون SAT یا GRE

برای گرفتن فاند در مقطع لیسانس، بعضی از دانشگاه‌ها به نمره اس ای تی SAT نیاز دارند. معمولا نمره ۱۴۰۰ و بالاتر مورد نیاز است. در مقاطع ارشد و دکترا در صورت لزوم، آزمون جی آر ای GRE با نمره ۳۱۰ و بالاتر شانس شما را برای گرفتن انواع مختلف بورسیه تحصیلی افزایش می‌دهد.

مقاله و کارهای پژوهشی

در صورتی که قصد گرفتن بورسیه تحصیلی آمریکا در مقاطع کارشناسی ارشد پژوهش محور و دکترا را دارید، سابقه پژوهشی شما بسیار مهم است. داشتن دو یا چند مقاله پژوهشی ISI و یا دیگر مقالات چاپ شده در ژورنال‌های معتبر خارجی و داخلی شانس شما را برای اخذ فاند تحصیلی افزایش می‌دهد.

سابقه کاری مرتبط

بعضی از دانشگاه‌ها یا دیگر مراکز ارائه دهنده بورسیه تحصیلی در آمریکا، بسته به رشته شما ممکن است از شما سابقه کاری مرتبط بخواهند.
فعالیت های فوق برنامه و مهارت های مرتبط: داشتن فعالیت‌های فوق برنامه مانند عضویت در انجمن‌ها، فعالیت‌های داوطلبانه و غیره و تسلط به مهارت ها و نرم افزارهای مرتبط با رشته ی تحصیلی تون برای دریافت بورسیه تحصیلی به شما کمک خواهد کرد.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.