انواع بورسیه به دو دسته ی کلی تقسیم می‌شوند:

1- بورسیه های براساس رزومه و شایستگی فرد Merit Based

کلمه  که به معنای شایستگی تعبیر می شود، اساس کمک هزینه فوق می باشد. این نوع بورسیه ها به دانشجویانی که از نظر علمی برتری دارند، داده می شود؛ در واقع دانشگاه های مختلف با نیم نگاهی به بودجه خود، به برترین دانشجویان خود که شرایطی عالی از نظر نمره، مقالات، شرکت در کنفرانس های معتبر، زبان انگلیسی و … داشته باشند، کمک هزینه هایی تحت عنوان بورسیه شایستگی اعطا می کنند که مشوق آنان جهت ادامه تحصیل در بالاترین سطح ممکن است

2- بورسیه های بر اساس نیاز مالی Need Based

این نوع کمک هزینه برای دانشجویانی در نظر گرفته می‌شود که نیاز به کمک مالی برای ادامه تحصیل دارند. یکی از معروف‌ترین و یکی از بورسیه‌های تحصیلی بر پایه نیاز، بورسیه‌های دولتی ایتالیا، بورسیه استانی است. بورسیه استانی به دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی تا دکترا در ایتالیا تحصیل می‌کنند تعلق می‌گیرد. برای اعطای بورسیه استانی ایتالیا مواردی همچون میزان درآمد سالانه خانواده، وضعیت مسکن دانشجو و تعداد خواهران و برادران، مورد بررسی قرار می‌گیرد نه سوابق تحصیلی متقاضی.

بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا، شامل تحصیل رایگان وسالیانه ۷۰۰۰ یورو کمک هزینه زندگی است و به تمام مقاطع تعلق می‌گیرد. دانشجویانی که توان پرداخت شهریه‌ی دانشگاه را ندارند با دریافت این بورسیه می‌توانند به صورت رایگان در ایتالیا به تحصیل بپردازند.
این بورسیه هیچ ارتباطی به شرایط علمی و رزومه ی شما ندارد وبرای دریافت این بورسیه، شما باید شرایط مالی ضعیفی داشته باشید و مدارکی دال بر این ادعا ارائه دهید.
صلاحیت دریافت بورسیه بر اساس فاکتوری با عنوان عدد ایزه ارزیابی می شود.
پارامتر‌های موثر در عدد ایزه:
حقوق سالانه سرپرست خانواریا دانشجو
تعداد اعضای خانواده که تحت سرپرستی و پوشش مالی سرپرست هستند
اجاره نامه یا اگر صاحب خانه هستید متراژ منزل

شهریه دانشجو در ایتالیا بستگی به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر دارد. این بورسیه فقط برای متقاضیان دانشگاه‌های دولتی ایتالیا است. برای دانشجویانی که در ترم سپتامبر(شهریور) تحصیل خود را آغاز میکنند، قسط اول این بورسیه در ماه نوامبر/ دسامبر( آبان/ آذر) برای دانشجو واریز میشود.

آیا بورسیه‌ی استانی تمامی هزینه‌های دانشجو را پوشش می‌دهد؟

اگر بورسیه استانی به فردی به صورت کامل تعلق بگیرد (۷۰۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی)، بیشترهزینه‌های تحصیل و زندگی اورا پوشش میدهد.

هزینه‌های مسکن و زندگی در ایتالیا بسته به شهری که زندگی می‌کنید متفاوت است. میانگین هزینه ی زندگی در ایتالیا ماهیانه 700 یورو است. برای هزینه‌های غذا شما می‌توانید از امکانات دانشجویی مثل شارژٓ کردن کارت دانشجویی برای خرید غذا استفاده کنید و از برخی رستوران ها و سوپر ها با تخفیف خرید کنید. اما به صورت کلی دانشجو نیاز دارد که 3 تا 4 هزار یورو برای چند ماه ابتدایی قبل از وایز قسط اول بورسیه با خود داشته باشد.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.