17,211,000

جمعیت

125,000

دانشجو

18

دانشگاه‌های برتر

Sep-Jul

سال آموزشی

تحصیل هلند

تحصیل هلند یک گزینه خوب برای ایرانیانی است که قصد مهاجرت به یک کشور اروپایی با امکانات خوب و رفاه بالا را دارند. در مجموع می‌توان گفت که مهاجرت تحصیلی می‌تواند راهکار خوبی برای شروع زندگی در یک کشور جدید باشد. چرا که روشی مطمئن و با ریسک کم است که می‌تواند در مدت یک سال شما را به کشور مقصد برساند. همچنین افرادی که مدرک تحصیلات تکمیلی از یک کشور و دانشگاهی معتبر را داشته باشند، شانس بالاتری برای پیدا کردن شغل مناسب را خواهند داشت. اما چرا هلند گزینه خوبی است؟

از اولین نکات می‌توان به آموزش با کیفیت بالا اشاره کرد. چرا که دانشگاه های این کشور به دلیل آموزش با کیفیت بالا مشهور هستند. از طرفی طیف گسترده‌ای از برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس می شوند و شما می‌توانید با توجه به سابقه و رزومه تحصیلی و علایق خود، گزینه مناسب را انتخاب نمایید. تفاوتی ندارد که علاقه‌مند به تحصیل در چه رشته‌ای باشید، حتما می‌توانید در بین گزینه‌های این کشور، یک رشته مناسب برای خود را به زبان انگلیسی پیدا کنید. همچنین شما به راحتی می‌توانید با زبان انگلیسی در این کشور زندگی و کار کنید و نیازی به یادگیری زبان هلندی این را نخواهید داشت، چرا که بیش از 90 درصد مردم این کشور به زبان انگلیسی مسلط هستند. در محیط کار و تحصیلی و زندگی هلند، شما می‌توانید در محیطی چند فرهنگی باشید که کار را برای شما به عنوان یک مهاجر ساده‌تر می‌کند. هلند دارای بازار کار قوی است و دولت به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا در طول تحصیل به صورت پاره وقت کار کنند. پس از فارغ التحصیلی نیز می توانید برای یک سال تحصیلی برای یافتن شغل در کشور درخواست دهید.

از مزیت‌های این کشور می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:
 • تحصیل در رشته‌های متنوع به زبان انگلیسی
 • امکان اقدام برای تحصیل برای افراد زیر 40 سال
 • برنامه‌های درسی ارشد، با مدت زمان یک ساله
 • اجازه کار همراه با تحصیل
 • امکان دریافت ویزای همراه (برای همسر وفرزاندان کمتر از ۱۸ سال)
 • هماهنگی دانشگاه و سفارت و شانس بالای دریافت ویزا، بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه
 • شانس دریافت ویزا بالای ۹۵٪
 • امکان دریافت شهروندی و پاسپورت، بعد از 5 سال
 • امنیت و رفاه زندگی بالا
 • نرخ بیکاری
 • فرهنگ مهاجرپذیری و تنوع فرهنگی
تحصیل هلند در مقطع کارشناسی

در هلند امکان تحصیل در مقطع کارشناسی هم به زبان هلندی و هم به زبان انگلیسی وجود دارد. طول مدت زمان تحصیل در اکثر دوره های کارشناسی ۳ ساله و در برخی دوره‌ها ۴ساله است . برای اپلای در مقطع کارشناسی در این کشور، معدل دیپلم و نمره زبان اهمیت بالایی دارند. چرا که دانشگاه‌های این کشور رقابتی هستند و نمرات خوب در دیپلم و زبان، می‌توانند شانس شما را بالاتر ببرند.

اگر دارای شرایط ذیل هستید اپلای کارشناسی هلند رو به شما پیشنهاد می کنیم:

 • داشتن سن کمتر از ۲۳سال
 • معدل دیپلم بالای ۱۶
 • حداقل آیلتس۶
تحصیل هلند در مقطع کارشناسی ارشد

طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای هلند 1 الی ۲ ساله است و بستگی به رشته شما دارد. همچنین اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری بعد از به پایان رساندن کارشناسی ارشد را دارید، باید در نظر داشته باشید که الزاما در دوره‌های ۲ ساله شرکت کنید (و یا ۱۲۰‌ واحد را بگذرانید).

شرط سنی از طرف دانشگاه ها برای مقطع کارشناسی ارشد معمولا در نظر گرفته نمی‌شود ولی برای بالاتر بردن شانس ویزا پیشنهاد می‌شود قبل از ۴۰ سالگی اقدام کنید. همچنین از الزامات تحصیل در این مقطع، آیلتس حداقل 6.5 است. همچنین داشتن توصیه نامه از اساتید قبلی نیز در اکثر دوره‌ها جهت افزایش شانس پذیرش، نیاز است.

تحصیل هلند در مقطع دکترا

طول مدت زمان دکتری در هلند ۴ الی ۵ ساله است و معمولا دوره‌های دکتری در هلند پژوهش محور هستند و نیاز به گذراندن واحد درسی ندارند. شهریه تحصیل دکتری در هلند رایگان است و اگر متقاضی موفق به گرفتن فاند شود حدود ماهی۱۲۰۰ یورو نیز حقوق بابت انجام کارهای تحقیقاتی دریافت می‌کند.

همچنین دانشجوی دکتری اجازه کار نامحدود دارد تا در صورت عدم گرفتن فاند بتواند هزینه‌های زندگی خود را تأمین کند .پس از گذراندن دوره دکتری ۵ ساله در صورت داشتن تسلط به زبان هلندی شهروندی هلند را نیز دریافت خواهید کرد. تحصیل در این مقطع شرط سنی ندارد. مواردی که لازم است داشته باشید:

 • مدرک کارشناسی ارشد
 • آیلتس حداقل ۶ و نیم
 • مقاله ژورنالی شرکت
 • در سمینارها و کنفرانس‌ها
 • سابقه کاری مرتبط و…

این کشور از نظر شاخص های کیفیت زندگی رتبه بالایی دارد که آن را به یک مقصد جذاب برای تحصیل، زندگی و کار تبدیل می‌کند. از طرفی می‌توان ادعا داشت که هلند مرکز نوآوری و تحقیق است و دانشگاه‌های آن هم اغلب با صنعت همکاری می کنند و فرصت هایی را برای تجربه عملی و شبکه سازی در اختیار شما قرار می دهند. ساختار رابطه بین اساتید و دانشجویان در این کشور بیشتر از سلسله مراتبی، به مسطح نزدیک است و در کنار آزادی بیان و عقیده‌ای که در کلاس خواهید داشت، این سیستم  در محیط های کاری آنها هم دیده می‌شود. از همین رو می‌توانید به راحتی درباره نظر خود سخن بگویید و رابطه‌ای دوستانه با اساتید داشته باشید. این ویژگی‌ها سبب می‌شوند که محیط تدریس و کلاس خشک و خسته کننده نباشد و تحصیل برای دانشجویان به امری لذتبخش تبدیل شود. اگر علاقه مند به تحصیل در این کشور اروپایی هستید، در ادامه این مطلب به بیان نکات ریزتری در خصوص تحصیل در این کشور خواهیم پرداخت.

 

برخی از بهترین دانشگاه‌های هلند عبارتند از:

این کشور دارای دانشگاه‌های زیادی با رنک خوب در سطح جهانی است که نشان دهنده کیفیت و سطح آموزشی بالا در آنها می‌باشد. در ادامه 5 مورد از معروف‌ترین‌ها را معرفی خواهیم کرد که عبارتند از:

 1. دانشگاه واخنینگن (Wageningen University & Research)
 2. دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam)
 3. دانشگاه اوترخت (Utrecht University)
 4. دانشگاه فناوری دلفت (Delft University of Technology)
 5. دانشگاه خرونینگن (University of Groningen)

سوالات متداول

برای مهاجرت تحصیلی از هلند بیشتر بدانید

منوی دسته بندی خود را در مسیر: "سربرگ ساز > چیدما موبایل > عنصر منوی موبایل > نمایش و مخفی کردن > انتخاب منو " تنظیم کنید
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.