۳۸.۲۵۰.۰۰۰

جمعیت

۱.۴۰۰.۰۰۰

دانشجو

۳۳

دانشگاه‌های برتر

Sept-June

سال آموزشی

مهاجرت تحصیلی به کانادا

درصد بالایی از مردم این کشور از زندگی خود در کانادا راضی هستند و آمار جرم و جنایت در حد بسیار پایینی قرار گرفته است و این یکی از چیزهایی هست که این کشور را برای مهاجرین جذاب می کند. نکته قابل توجه این است که کانادا سیاست جمعیتی خود را بر پایه جذب نیروی متخصص خارجی معین کرده است. از این رو از مهاجرت نیروی انسانی متخصص از خارج استقبال می کند و شاید به همین دلیل باشد که عمدتاً وقت گرفتن از سفارت کانادا نسبت به سایر کشور ها زمان بیشتری را طلب می کند.
با توجه به مهاجر پذیر بودن این کشور و شرایط عالی آن برای تحصیل و کار، قصد داریم در این مقاله شرایط تحصیل، کار و زندگی در کانادا را بررسی کنیم. این مقاله را انتها همراهی کنید.
شرایط تحصیل در کانادا
کانادا به عنوان کشوری با اقتصاد قوی و با ثبات و با جامعه ای با رفاه نسبی بالا، همواره مورد توجه بسیاری از مردم جهان برای مهاجرت و تحصیل بوده است. یکی ازبهترین شیوه های مهاجرت به کانادا مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای آن می باشد. یکی از مزیت های مهاجرت تحصیلی در این است که دانشجوی خارجی بعد از اتمام دوره تحصیلات خود قادر خواهد بود تا در کانادا ساکن شود و به کار و اشتغال بپردازد. چرا که این کشور از نیروهای متخصص و دارای تحصیلات عالیه استقبال بالایی می کند.
تحصیل در کانادا را می توانیم در سه مقطع تحصیلی کارشناسی یا لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا طبقه بندی کنیم که هر کدام از این مقاطع تحصیلی را بطور مفصل مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

از جمله برترین دانشگاه‌های کانادا

۱-دانشگاه‌ تورنتو کانادا
۲-دانشگاه بریتیش کلمبیا
۳-دانشگاه مک گیل کانادا
۴-دانشگاه مک مستر کانادا
۵-دانشگاه مونترال کانادا
۶-دانشگاه آلبرتا کانادا
۷-دانشگاه واترلو کانادا
۸-دانشگاه وسترن کانادا
۹-دانشگاه کلگری کانادا
۱۰-دانشگاه یورک کانادا
بنابر آمار های داده شده رنکینگ در دنیا در سال ۲۰۲۲، دانشگاه تورنتو و دانشگاه بریتیش کلمبیا دو دانشگاه برتر در میان دانشگاه‌های کانادا هستند.

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

پس از پایان دوره دبیرستان دانش آموزان وارد دانشگاه شده و دانشجو محسوب می شوند و تحصیل خود را در مقطع کارشناسی یا لیسانس پی می گیرند. اگر شما هم جز کسانی هستید که دیپلم خود را اخذ کرده اید و قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا را دارید، این قسمت برای راهنمایی شما خواهد بود.
مقطع کارشناسی یا undergraduate دارد، معمولاً به صورت دوره ‏‌های 3-4 ساله و با نود واحد درسی و یا به صورت دوره 4 ساله و با ۱۲۰ واحد درسی ارائه می‏ گردد. به طور متوسط، شهریه مقطع کارشناسی در این کشور برای دانشجویان خارجی معمولاً بین 20 هزار تا 30 هزار دلارکانادا در سال است. البته این هزینه بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه متفاوت است و به طور معمول شهریه رشته‌ های مهندسی و علوم پایه بیشتر از رشته‌ های دیگر است. ورود به دوره لیسانس درهمه استان های این کشور به غیر از کبک، بعد از پایان دوره دبیرستان امکان پذیر است. در استان کبک شرایط کمی متفاوت تر است در این استان بعد از تمام شدن سال دوم دبیرستان(یازدهم)، دانش آموز می‏‌تواند یا وارد کالج شده و یا با گذراندن 2 سال دوره پیش دانشگاهی، به دوره 3 ساله مقطع کارشناسی ورود کند.
البته در برخی از کالج‌ ها و دانشگاه ‏‌های کانادا در مقطع کارشناسی، برنامه ای تحت عنوان ترنسفر وجود دارد که بعد از 2 سال تحصیل دوره دیپلم در کالج، فرد می‏‌تواند وارد دانشگاه شود و با گذراندن صرفاً 2 سال دیگر مدرک کارشناسی اخذ کند. در این بین کالج و دانشگاه باید در برنامه ترنسفر با هم همکاری داشته باشند. از این رو، با دیپلم هر کالج نمی‌‏ شود وارد مقطع کارشناسی هر دانشگاه شد.

تحصیل درکانادا بسته به دانشگاه و رشته‌ی تحصیلی نیاز به مدارک مختص خود را دارد. برای آنکه بدانید برای تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظرتان باید چه مدارکی را آماده کنید باید اطلاعات کافی از دانشگاه و رشته‌ی خود داشته باشید

مدارک مورد نیاز برای پذیرش کارشناسی درکانادا

1. اصل و ترجمه مدرک و ریز نمرات دیپلم
2. مدرک زبان حداقل آیلتس 6 یا تافل 80 و یا دولینگو110
3. پاسپورت معتبر
4. رزومه (CV)
5. انگیزه نامه (SOP)
6. توصیه نامه

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا 1.5 تا 2 سال است که معمولاً شامل ۴۵ تا ۶۰ واحد درسی می باشد. برای پذیرش درمقطع فوق لیسانس یا ارشد هم نیاز به ارائه مدرک زبان و همین طور حداقل معدل 13 در دوره کارشناسی خواهید داشت. به علاوه شهریه ها به طور میانگین بین 10 هزار تا 20 هزار دلارکانادا در سال می باشد.

رشته‌‏ های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به 2 صورت ارائه می‏‌شوند :

1. کورس محور :

در این دوره یا فقط واحد درسی می‌گذرانید و یا اضافه بر اخذ واحد های درسی در پایان دوره هم باید یک پروژه انجام دهید. در این دوره دانشجو نیاز ندارد که از قبل استاد راهنما یا سوپروایزر تعیین کند.

2. پژوهش محور :

در طی دوره هم باید واحد درسی پاس کنید و هم در پایان تز تحقیقاتی (پایان نامه) زیر نظر استاد راهنما ارائه کنید. معمولاً پایان نامه بسیار وسیع ‌‏تر از پروژه بوده و روی جنبه‏‌ ای از یک موضوع خاص کار می‏‌ شود که قبلاً روی آن پژوهشی صورت نگرفته است. برای پذیرش در این مدل رشته‏‌ ها باید از قبل استادی یا سوپروایزر از دانشگاه، فرد را به عنوان دانشجو خود پذیرش نماید.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش:

1. اصل و ترجمه مدرک کارشناسی و ریزنمرات
2. مدرک زبان
3. پاسپورت معتبر
4. رزومه (CV)
5. انگیزه نامه (SOP)
6. توصیه نامه

تحصیل در کانادا در مقطع دکتری (phd)

ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کشور کانادا به شما این فرصت را خواهد داد که با اساتید و پژوهشگران برجسته دانشگاه‌ های معتبر کانادایی کار و همکاری کنید و از امکانات تحقیقاتی و پژوهشی پیشرفته و مدرن آن ها استفاده کنید. به علاوه، بعد از پایان تحصیلات نیز با اخذ ویزای کار به مدت سه سال، در کانادا همچنان اقامت داشته و کار کنید. در نهایت بعد از 1 سال کار کردن و داشتن شرایط لازم، برای اخذ اقامت دائم اقدام کنید.
طول دوره تحصیل در مقطع دکتری بین 4 تا 6 سال بوده و هزینه ای سالانه بین 10 هزار تا 30 هزار دلار خواهد داشت. چنان چه شرایط خوبی داشته باشید (معدل و نمره زبان بالا، مقالات خوب و …..) می توانید همراه با فاند تحصیل کنید.
برای خیلی از اساتید و همچنین دانشگاه ‌های کانادایی، سابقه تحصیلات و معدل در مقاطع قبلی مهم است. از این رو، هنگام اپلای دکترا باید مدارک مقاطع قبلی تحصیلی خود را نیز ارائه دهید. در مقطع تحصیلی دکترا، GPA یا همان معدل ۷۰ درصد به بالا (۱۴ به بالا) در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مورد نیاز است.
از موارد اصلی برای گرفتن پذیرش در مقطع دکترا سابقه پژوهشی قوی و داشتن مقالات معتبر است.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش:

1. اصل و ترجمه مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و ریزنمرات آنها
2. مدرک زبان
3. پاسپورت معتبر
4. رزومه (CV)
5. انگیزه نامه (SOP)
6. توصیه نامه

کار دانشجویی در کانادا

دانشجویان بین المللی تا ۴۰ ساعت اجازه کار همزمان با تحصیل را دارند که می‌تواند این شغل در فضای دانشگاه و یا خارج از آن باشد. میزان درآمد افراد بسته به نوع کاردرکانادا متفاوت خواهد بود اما با در نظر داشتن شغل های پایه در کشور کانادا شما می‌توانید بین ۱۲ تا ۲۰ دلار در ساعت درآمد داشته باشید و این یعنی درآمد حداقل ۱۰۰ دلار برای یک روز و ۸ ساعت کار!
کسانی که می‌خواهند به صورت فریلنس مشغول به کار شوند از این قاعده ی 40 ساعت اجازه کارمستثنی هستند. شغل هایی که به صورت پروژه ای یا فریلنس هستند، می‌توانند بدون محدودیت شرایط مناسبی برای کار برایتان فراهم کنند.

سوالات متداول

منوی دسته بندی خود را در مسیر: "سربرگ ساز > چیدما موبایل > عنصر منوی موبایل > نمایش و مخفی کردن > انتخاب منو " تنظیم کنید
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.