ایتالیا یکی از ارزان ترین و در عین حال با کیفیت ترین مقاصد برای ادامه تحصیل می باشد. در بین کشور های اروپایی، ایتالیا نزدیک ترین قرابت فرهنگی را با ایران دارد و از این جهت مورد توجه بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیلات می باشد. دانشگاه بولونیا قدیمی ترین دانشگاه دنیای غرب بوده که بیش از 85 هزار دانشجو در آن مشغول تحصیل هستند و امروزه یکی از دانشگاه های برتر ایتالیا و جهانی به حساب می آید. در این مقاله شما را با دانشگاه بولونیا و شرایط تحصیل در آن آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی کامل با دانشگاه بولونیا تا انتهای این مطلب با ما باشید.

#167

رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی

رشته کارشناسی

متوسط شهریه

معرفی دانشگاه بولونیا (Bologna)

دانشگاه بولونیا یکی از باسابقه ترین دانشگاه های جهان می باشد که دانشکده های آن در 5 شهر استان بولونیا قرار دارند. تاریخ بنای این دانشگاه به سال 1088 میلادی باز می گردد و امروزه با داشتن دانشکده ها و دپارتمان های مختلف به یکی از جامع ترین دانشگاه های کشور ایتالیا تبدیل شده است.

رشته های تحصیلی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شوند و تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی میسر بوده و در حال حاضر بیش از 3000 دانشجو بین المللی در این دانشگاه تحصیل می کنند. در رنکینگ جهانی بر اساس نظام رتبه بندی QS رتبه 167 و بر اساس نظام رتبه بندی USNEWS رتبه 117 را دارا می باشد.

دانشکده های دانشگاه بولونیا ایتالیا

دانشگاه بولونیا در مجموع 11 دانشکده داشته که عبارتند از :

 1. دانشکده مهندسی و معماری
 2. دانشکده کشاورزی و دامپزشکی
 3. دانشکده پزشکی و جراحی
 4. دانشکده اقتصاد، آمار و مدیریت
 5. دانشکده ادبیات و زبان های خارجی
 6. دانشکده حقوق
 7. دانشکده داروسازی
 8. دانشکده علوم
 9. دانشکده هنر و علوم انسانی
 10. دانشکده روانشناسی
 11. دانشکده علوم سیاسی

شرایط پذیرش و تحصیل در دانشگاه بولونیا

در این دانشگاه دروس تحصیلی به دو زبان ارائه می شود. همچنین برخی رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند. دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان ایتالیایی را دارند باید مدرک معتبر زبان ایتالیایی خود را به این دانشگاه ارائه دهند. آزمون زبان ایتالیایی را در ایران سفارت این کشور برگزار می کند و به قبول شدگان مدرک چیلز (CILS) اعطا می کند.

به علاوه تحصیل به زبان انگلیسی هم در این دانشگاه به مانند اکثر دانشگاه های معتبر خارجی ممکن بوده و اولین رکن برای اخذ پذیرش دانشجویان بین المللی از یک دانشگاه خارجی من جمله دانشگاه بولونیا گرفتن مدرک زبان انگلیسی با نمره کافی می باشد. این دانشگاه به طور معمول نمره آیلتس بالای 6.5 و نمره تافل IBT بالای 80 را شرط پذیرش خود می داند.

به طور متوسط شهریه رشته ‌های مختلف در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حدود 3 هزار تا هزار یورو در سال می باشد. در این دانشگاه، دانشجویانی که از بورسیه استانی بهره مند باشند، هزینه های تحصیلی برای آنها رایگان است و  همچنین حدود ۶۰۰۰ الی ۷۰۰۰ یورو به آنها تعلق می گیرد.

خوب است بدانید که اکثر دانشگاه های ایتالیا برای خانواده های با عدد ایزه پایین بورسیه استانی (DSU) ارائه می دهند که می تواند بخش زیادی از هزینه های تحصیلی و زندگی دانشجو را پوشش دهند. به علاوه این دانشگاه با توجه به پذیرش تعداد زیاد دانشجو بین المللی امکانات خوابگاهی نیز به دانشجویان خود به طور محدود ارائه می دهد که متقاضیان برای استفاده از این امکانات باید شرایط خاصی داشته باشند.

رشته ها و مقاطع

…….

 

کلام پایانی

ایتالیا به عنوان یک کشور توسعه یافته اروپایی، شرایط ویژه ای برای دانشجویان خارجی دارد. هزینه های زندگی پایین، بورسیه های تحصیلی متنوع از جمله بورسیه استانی DSU، آموزش عالی با کیفیت و …. همگی از این شرایط می باشند.

دانشگاه بولونیا به عنوان قدیمی ترین و با سابقه ترین مرکز آموزش عالی جهان یکی از دانشگاه های معروف ایتالیا می باشد که در 11 دانشکده خود و در تمام مقاطع تحصیلی هر ساله صد ها دانشجو خارجی جذب می نماید.

منوی دسته بندی خود را در مسیر: "سربرگ ساز > چیدما موبایل > عنصر منوی موبایل > نمایش و مخفی کردن > انتخاب منو " تنظیم کنید
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.